Wyniki diagnostyki autyzmu

Niedawno zadawałam pytanie dotyczące podejrzeń co do autyzmu mojego synka poddałam go badaniu (w poradni zajmującej się dziećmi autystycznymi. Badali go psycholog, pedagog specjalny i psp terapeuta). Mam opinie psychologiczno- pedagogiczną: "Po przeprowadzeniu badań należy stwierdzić, że chlopiec nie wykazuje objawów, które byłyby wystarczające do stwierdzenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Adrian nie spełnia kryteriow diagnostycznych autyzmu dziecięcego (f84.0) oraz autyzmu atypowego (f84.1), ani innych całosciowych zaburzen rozwoju". Stwierdzieli, że mały na 100 procent nie ma autyzmu i w jego porfilu nic nie sygnalizuje żeby dostał. Moje pytanie: czy w wieku 17 miesięcy można ze stuprocentowa pewnoscia wykluczyc autyzm i przynależność dziecka do grupy ryzyka? Czy mam udać się w inne miejsce by niezależnie od tej opinii zdiagnozować malego?

Bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Diagnoza psychiatryczna podobnie jak psychologiczna jest wystawiana na podstawie wywiadu, obserwacji, specjalistycznych testów czy kwestionariuszy. Jednak najważniejszą częścią jest ich interpretacja. Ponieważ każda diagnoza wystawiana jest przez człowieka rzadko kiedy jest obiektywnie 100%.
Z Pani listu wynika, iż w wypadku Pani dziecka diagnoza została przeprowadza przez osoby kompetentne i nie ma podstaw do jej podważenia.
Jeśli jednak owa opnia nie uspokoiła Pani i nadal jest Pani szargana różnymi wątpliwościami proszę udać się do innego specjalisty. Najważniejsze aby Pani poczuła się pewnie.
Być może podczas kolejnej wizyty warto dopytać psychologa jak może Pani pomóc swojemu dziecku w pokonaniu różnych, niepokojących Panią, trudności niezależnie od diagnozy?

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z tego co Pani pisze wynika, że dziecko dość dokładnie zostało przebadane, testy raczej są czule i nie powinno być pomyłki. Obserwacja kilku osób też przemawia za tym, że specjaliści są zgodni co do diagnozy. Oczywiście zawsze może Pani powtórzyć diagnozę jednak testy psychologiczne wykonuje się co dwa lata. Proponuję zacząć terapię wg wskazówek, które zapewne otrzymaliście i po dłuższym okresie interwencji terapeutycznych zrobić ponowną diagnozę
Pozdrawiam AM