Wyniki estradiolu i wywołanie miesiączki za pomocą tabletek antykoncepcyjnych

Wyniki estradiolu. Robiłam w 5 dniu cyklu badania: FSH 5,48 U/l, Prolaktyna 545,4 mU/l i Estradiol 42,64 pmol//l i 11,64 pg/ml. Progesteron dopiero mam 22 dnia cyklu. Miałam wywoływaną miesiączkę za pomocą tabletek antykoncepcyjnych (5 dni brania tabletek) i miałam czekać na okres.Pojawił się po 9 dniach (wcześniej 1,5 miesiąca bez okresu). Mam też leczone zapalenie szyjki macicy, obecność bakterii Streptococcus agalactiae i śladowe białko w moczu. Proszę o interpretację estradiolu! Dziękuję!
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Estradiol (E2) jest syntetyzowany u kobiet przede wszystkim w jajnikach. Prawidłowy poziom estradiolu u kobiet jest niezbędny dla regularnej owulacji, zapłodnienia i właściwego przebiegu ciąży, prawidłowej przebudowy tkanki kostnej,a także odgrywa rolę w utrzymaniu właściwego stężenia cholesterolu we krwi. U kobiety jego normy zależne są od fazy cyklu i tak:
- faza folikularna: 110 – 440 pmol/l (30 – 120 ng/l),
- owulacja: 477 – 1358 pmol/l (130 – 170 ng/l),
- faza lutealna: 257 – 917 pmol/l (70 – 250 ng/l).
U Pani jest on znacznie za mały. Obniżone stężenia estrogenów występują w: pierwotnej lub wtórnej niewydolności jajników: w zespole Turnera, niedoczynności przysadki, hypogonadyzmie, po menopauzie, po poronieniu, w zespole Stein-Levanthala (zespole policystycznych jajników), u osób z jadłowstrętem psychicznym (anorexia nervosa), u osób uprawiających wyczynowe sporty ekstremalne.