Wyniki HPV i cervic sine laesionibus

odebrałam wyniki hpv wyniki ujemny i wynik pobranych wycinków to : LSIL-CIN1(mat.l,1) cervic sine laesionibus(mat.2,3,4) czy one są prawidłowe ?

Wynik badania molekularnego (laboratoryjnego), w którym nie stwierdza się HPV jest bardzo pozytywny, bardzo powtarzalny, czyli wiarygodny i obiektywny. Wynik wycinków zawiera pewną nieprawidłowość - LSIL - małego stopnia nieprawidłowość nabłonka płaskiego (CIN1-dysplazja małego stopnia) w jednym z wycinków, zaś "cervix sine laesionibus" to oznacza szyjka bez zmian patologicznych (w zbadanych innych trzech wycinkach. Całościowo, w kontekście badania laboratoryjnego HPV(-), nie ma powodów do stresu. Nie ma patologii, którą należy leczyć. Ze względu na opis LSIL (z wycinków, choć jest to badanie bardziej subiektywne niż badanie na obecność HPV) zalecane jest wykonanie badania cytologicznego za 6 miesięcy i jeżeli będzie ono prawidłowe to kolejne badania za następne 6 mc, a potem jeżeli to będzie ok to później wystarczy normalnie 1x/rok-3 lata.