Wyniki taxo i cyto - kiedy powtarzać w ciąży?

Bardzo proszę o interpretacje wyników
Toksoplazmoza igm Wynik surowicy 3 Interpretacja
0-6 wynik ujemny
6-10 wątpliwy
Ponad 10 dodatni

IgG surowica 3 min 0 max 8.8
cytomegalia IgM w surowicy 8
ujemny 0-15 wątpliwy
15-30 dodatni
ponad 30
cytomegalia igG w surowicy 0.2 min 0.0 max 0.4

Proszę mi powiedzieć, co oznaczają takie wyniki dla kobiety w ciąży? Czy musi bardzo uważać na zakażenie, czy są przeciwciała? Jak wygląda sprawa z kontaktem z małymi dziećmi i czy wynik jest stały czy należy go sprawdzać ponownie?
Bardzo dziękuje za pomoc, Ewa

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jeżeli chodzi o powtarzanie wyników badań - powinno się oznaczać przeciwciała przeciwko toksoplazmozie i CMV w każdym trymestrze ciąży raz.. Nie ma to żadnego wpływu na kontakt z dziećmi.

Nie jest Panu uodporniona na toksoplazmozę, dlatego należy uważać by nie doszło do świeżego zakażenia w ciąży, poprzez: niejedzenie surowego mięsa, nawet jego oprawianie powinno się odbywać w rękawiczkach, praca w ziemi powinna również być tylko w rękawiczkach. Jeżeli chodzi o kontakt z kotami, należy unikać kontaktu z zaniedbanymi, bezpańskimi zwierzakami.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o toksoplazmozie.

Serdecznie pozdrawiam!