Wypukliny krążków międzykręgowych w MR
MR wykazał wypukliny krążków międzykręgowych C4/5 (redukcja światła kanału kręgowego do 8,6 mm) i C6/7 (redukcja kanału do 9,1mm) do tego osteofity i zmiany zwyrodnieniowe. Czy jedynym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny? Czy wykonuje się go od strony karku, czy od przodu szyi?

MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon