Wysiękowe zapalenie ucha u 3-letniego dziecka

3 letnia Córka ma wysiękowe zapalenie uszu od 3 miesięcy. Ponoć od przerostu migdałka gardłowego. Proponuje jej się operacyjne usinięcie migdałka i drenaż uszu. Czy można tego uniknąć i zastosować leczenie farmakologiczne?
ponad rok temu

Wysiękowe zapalenie ucha/uszu to bardzo częste powikłanie przerostu migdałka gardłowego. Nie leczone właściwie może prowadzić do osłabienia słuchu, a nawet trwałego ubytku słuchu. Leczenie farmakologiczne przerostu migdałka gardłowego rzadko kończy się powodzeniem.
Domyślam się, że propozycja leczenia operacyjnego wyszła od laryngologa. Takie decyzje podejmuje się po badaniu migdałka i badaniu uszu. Skoro laryngolog zaproponował taką metodę leczenia to myślę, że uznał farmakoterapię za niewystarczającą.
Proponuję poważnie rozważyć zaproponowaną terapię, bo to chyba jedyna skuteczna w tym wypadku.