Wysiłek fizyczny po tympanoplastyce ucha

Witam. Kilka dnitemu przzeszłym operacjię tympanoplastyki ucha. Czy po takim zabiegu należy jakoś szczególnie na siebie uważac. Kiedy można wrócić do uprawianią sportu czy nawet normalnego sprzątania
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. We wczesnym okresie pooperacyjnym zaleca się prowadzenie oszczędzającego trybu życia i unikanie infekcji (unikanie kontaktów z osobami z infekcjami górnych dróg oddechowych, zaszczepienie się przeciwko grypie). Po usunięciu opatrunku pacjent powinien unikać bezpośredniego narażenia na hałas. Przez okres około miesiąca nie powinno się moczyć ucha operowanego (płukanie ucha, pływanie w basenie). Normalna aktywność można wdrożyć już wczesniej. Po operacji zalecana jest kontrola audiologiczna w odstępach 1, 3, 6, 12 miesięcy.