Wysiłek fizyczny po wszczepieniu stymulatora serca

Dzień Dobry. Mam stymulator już pół roku,trochę dokucza mi jego obecność.Pewnie jeszcze nie przyzwyczaiłem się do obecności ciała obcego w swoim organizmie. Mam pytanie -czy już mogę zacząć pływać kajakiem,czy mogę zrobić kilka pompek i najważniejsze-czy mogę i ile podnosić,dźwigać,przenosić? Dodam że stymulator dużo mi pomaga,nie mam napadów nagłego zmęczenia,nie kręci mi się w głowie,nie robi się ciemno w oczach,żadnych chwilowych omdleń.Na 9 piętro wchodzę po schodach bez odpoczynku.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wszczepienie stymulatora serca powoduje pewne ograniczenia i wymaga zachowania swoistych środków ostrożności. Jeśli chodzi o dźwiganie, to jest to warto ograniczyć dźwiganie na lewej ręce do 2-4 kg. Pozostała aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazana. Warto tylko zachować ostrożność.