Wysoka prolaktyna czy może jednak ciąża?

Witam,

okres spóźnia mi się już miesiąc, cykle mam 33dniowe. 9 miesięcy temu urodziłam córkę, po 3 miesiącach od porodu dostałam pierwszy okres, przez pierwsze 2 miesiące był regularny, następne z tygodniowym opóźnieniem. Przed zajściem w ciąże miałam hiperprolaktynemie, okres miałam bardzo nieregularny, bywało ze nawet 2-3 miesiące go nie miałam.

Teraz od 2tygodni mam codzienne bole podbrzusza jak na okres, przez kilka dni miałam brązowe plamienie, mam dużo białego, gęstego śluzu, bezwonnego, kłuje mnie jajnik czasami, no i dzień w dzień rano jestem bardzo zmęczona jak nigdy, padam z nóg dosłownie. Test ciążowy robiłam tydzień po terminie spodziewanej miesiączki- negatywny. W pierwszej ciąży wyszedł pozytywny w dzień spodziewanej. Zabezpieczamy się  prezerwatywa, nie pękła ani razu.

Chyba wykluczam ciążę, bo test był negatywny, ale czy prolaktyna daje takie objawy? Nie pamiętam tego sprzed ciąży, przynajmniej tych boli podbrzusza i śluzu. Pozdrawiam i proszę o szybka odpowiedz.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Miesiączka może od czasu do czasu nie wystąpić w spodziewanym terminie nawet u kobiet, które nie mają żadnych zaburzeń hormonalnych. W Pani przypadku niewykluczone, że ponownie występuje hiperprolaktynemia lub też organizm nie powrócił jeszcze do pełnej równowagi hormonalnej po ciąży. To ostatnie jest szczególnie prawdopodobne, jeśli karmi Pani wciąż piersią.

Przypuszczam, że miesiączka pojawi się w najbliższych dniach/tygodniach. Ból podbrzusza i biały śluz na to właśnie wskazują. Ciąża jest bardzo mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę fakt, że zabezpieczają się Państwo prezerwatywą (dla całkowitej pewności, proszę wykonać kolejny test po tygodniu). Gdyby problemy z nieregularną miesiączką i/lub objawy takie jak zmęczenie występowały nadal po całkowitym zaprzestaniu karmienia piersią, wskazane będą badania hormonalne- poziom prolaktyny, a także hormonów tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie!