Wysoki poziom ferrytyny. Czy to groźne?

Moja córka ma 17 lat. Pływa wyczynowo (dwa treningi dziennie). Odkąd zaczęła miesiączkować boryka się z niskim poziomem żelaza. Oprócz diety stosowała F***. Ppoziomy żelaza były w ciągu ostatniego roku w granicach 36-68 i niska ferrytyna 27, 36, hemoglobina też 12,2 12,4. Po podaniu dożylnie trzech wlewów żelaza - ferrytna jest na poziomie 150, żelazo 83, hemoglobina 12,2 (dwa tygodnie po wlewie), a teraz po 1,5 miesiąca od wlewów - ferrytna 157, żelazo 46 a hemoglobina 12,4. Proszę o skomentowanie tych wyników, hematolog, który zlecał wlewy mówi, że wszystko w porządku, ale martwi mnie ta różnica i wysoki poziom ferrytyny. Czy to nie jest groźne dla zdrowia?

ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Ferrytyna jest białkiem nośnikowym dla żelaza, które pełni funkcje magazynujące, jednocześnie utrzymuje je w formie nieszkodliwej dla ustroju.

Wzrost poziomu ferrytyny u Państwa córki spowodowany został najprawdopodobniej w mechaniźmie "przeładowania żelazem". Zastosowane wlewy żelaza w terapii niedokrwistości były zbyt duże. Organizm, by je zmagazynować musiał wytworzyć więcej białka nośnikowego - ferrytyny. Juz teraz widać, że występuje tendencja zniżkowa, z czasem należy się spodziewać unormowania wyników. Hematolog jest specjalistą w tym zakresie i należy mu zaufać.
Nie jest to sytuacja niebezpieczna i polecam zachować spokój.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty