Wysoki poziom ferrytyny. Czy to groźne?

Moja córka ma 17 lat. Pływa wyczynowo (dwa treningi dziennie). Odkąd zaczęła miesiączkować boryka się z niskim poziomem żelaza. Oprócz diety stosowała F***. Ppoziomy żelaza były w ciągu ostatniego roku w granicach 36-68 i niska ferrytyna 27, 36, hemoglobina też 12,2 12,4. Po podaniu dożylnie trzech wlewów żelaza - ferrytna jest na poziomie 150, żelazo 83, hemoglobina 12,2 (dwa tygodnie po wlewie), a teraz po 1,5 miesiąca od wlewów - ferrytna 157, żelazo 46 a hemoglobina 12,4. Proszę o skomentowanie tych wyników, hematolog, który zlecał wlewy mówi, że wszystko w porządku, ale martwi mnie ta różnica i wysoki poziom ferrytyny. Czy to nie jest groźne dla zdrowia?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Ferrytyna jest białkiem nośnikowym dla żelaza, które pełni funkcje magazynujące, jednocześnie utrzymuje je w formie nieszkodliwej dla ustroju.

Wzrost poziomu ferrytyny u Państwa córki spowodowany został najprawdopodobniej w mechaniźmie "przeładowania żelazem". Zastosowane wlewy żelaza w terapii niedokrwistości były zbyt duże. Organizm, by je zmagazynować musiał wytworzyć więcej białka nośnikowego - ferrytyny. Juz teraz widać, że występuje tendencja zniżkowa, z czasem należy się spodziewać unormowania wyników. Hematolog jest specjalistą w tym zakresie i należy mu zaufać.
Nie jest to sytuacja niebezpieczna i polecam zachować spokój.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.