Wysokie ciśnienie i drżenie rąk a tarczyca

Witam, moja mama ma 52 lata po raz drugi pojawiło sie u nij bardzo wysokie ciśnienie tzn. 180/90 i wyżej. Po wzięciu leków spada do 140/80 a potem rośnie. Ciśnieniu towarzyszą drgaweki (trzęsą sie ręce ). Wczoraj podczas wizyty u kardiologa wszystko było w normie. Dodatkowo mam wrażenie, że jest spuchnięta na buzi i szyi ( ma drugi podbródek, którego nie ma normalnie). Czy może być to związane z tarczycą?

Marta Mielniczuk

Witam,
Pani Mama przy tak rozchwianej kontroli ciśnienia tętniczego powinna być pod częstą kontrolą lekarza do czasu ustabilizowania. Zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy znacząco wpływają na kontrolę ciśnienia tętniczego, ale do ich stwierdzenia konieczne są badanie fizykalne pacjentki i badania hormonalne. Pozdrawiam