Wysokie LH przy badaniu owulacyjnym

Przy badaniu owulacyjnym wyniki wskazuja wysokie lh juz przez 5 dni - pasek ten jest ciemniejszy od drugiego. Czy to dobrze? Jezeli tak to czy nalezy czekac do ostatniego razu takiego wyniku i ten dzien uznac za sluszny?

Lek. Paweł Baljon

Testy owulacyjne są doskonałym narzędziem wspierającym wykrywanie owulacji, ale nie potwierdzają jej wystąpienia. Większość testów owulacyjnych dostępnych na rynku wykrywa poziom hormonu LH, który wzrasta w ciele kobiety tuż przed owulacją (hormon ten odpowiedzialny jest za uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa). Test owulacyjny pokaże wynik pozytywny w momencie kiedy poziom LH osiągnie przyjętą wartość maksymalną. Wówczas po około dniu po szczytowej wartości LH (pozytywnym teście owulacyjnym) dochodzi do owulacji. Może się jednak zdarzyć, że mimo że ciało przygotowuje się do jajeczkowania oraz mimo tego, że hormon LH został uwolniony (test pokazał wynik pozytywny) w ostatnim momencie z jakiegoś powodu ciało rozmyśli się i do owulacji nie dojdzie lub zostanie ona przesunięta w czasie. W związku z tym, zalecane jest aby kontynuować współżycie aż do momentu skoku temperatury i potwierdzenia owulacji na wykresie. Utrzymujący się przez 5 dni wysoki poziom LH jest zastanawiający ale myślę iż nie należy czekać do kolejnego cyklu.