Wysokie wyniki prolaktyny u 18-latki

Dlaczego mogę mieć tak wysokie wyniki prolaktyny, czym może być to spowodowane i jakie to może mieć skutki. TSH-1,94 Prolaktyna na czczo 31,64 Prolaktyna po obciążeniu (1h po Metocopramidzie) >200 FT4 - 14,20 dodam że mam 18 lat..
18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Jeśli prolaktyna jest w normie, ale raczej w jej górnych granicach lub nieco powyżej ( czyli tak jak u Pani), a w dalszych etapach badania wzrosła więcej niż 6 razy, prawdopodobnie jest to hiperprolaktynemia czynnościowa. Nie jest to patologia.

Nadmiar prolaktyny zarówno na czczo jak i po teście obciążenia metoklopramidem może być spowodowany np. mikrogruczolakiem przysadki mózgowej/ wymaga dalszej diagnostyki NMR przysadki / jej podywższone stężenie prowadzi do licznych objawów w tym np. zaburzeń płodności, braku owulacji, nieregularnych miesiączek. Wymaga diagnostyki i leczenia.

Podwyższone stężenie prolaktyny może być spowodowane obecnością
mikrogruczolaka przysadki mózgowej-jedna z przyczyn. W Pani przypadku wskazna jest konsultacja z ginekologiem lub z endokrynologiem celem wykonanie ewentualnej dalszej diagnostyki i rozpoczęciem leczenia.