Wystąpienie miesiączki po stosunku a ryzyko zajścia w ciążę

Witam, współżyliśmy z mężem w dni płodne, po 6 dniach dostałam miesiączkę, a cykl mam 26-28 dni, więc za wcześnie. Zaraz po miesiączce zrobiłam test ciążowy i był negatywny, natomiast drugi tydzień później był już pozytywny. Dzisiaj powinnam dostać miesiączkę i nie mam, nie mam żadnych objawów oprócz tego, że ogólnie źle się czuję i raz wymiotowałam. Wizytę lekarską mam dopiero w przyszłym tygodniu. Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście mogę być w ciąży i jakie jest prawdopodobieństwo, że test się pomylił?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Testy ciążowe dają czasem wynik fałszywie negatywny. Wynik pozytywny jest natomiast bardzo wiarygodny, tak więc najpewniej jest Pani w ciąży. Krwawienie, które wzięła Pani za miesiączkę, raczej nią nie było. Niektóre kobiety doświadczają krwawień z dróg rodnych mniej więcej w terminach, w których wypadałyby miesiączki, przez cały pierwszy trymestr ciąży. Pani pozostaje oczekiwać na pierwszą wizytę u lekarza, który ma poprowadzić Pani ciążę. Może Pani, dla całkowitej pewności, jeszcze przedtem ponownie zrobić test ciążowy. W badaniu USG wykonanym ok. 10.-12. tygodnia lekarz oceni dokładny wiek ciążowy i ustali, czy pokrywa się on z datą ostatniej miesiączki (tej przed krwawieniem, które wzięła Pani za przyspieszoną menstruację).

Pozdrawiam serdecznie!