Wysypka i świąd

Jestem w 21 tyg.ciąży,mam 38 lat .od 24h mam problem ze swędzącą skórą pojawiły sie też dwie czerwone plamki jedna na piersi druga na plecach. Miałam podobne obiawy przed ciążą wygląda to jakby na zmiany grzybiczne ale nie mam pojecia czy to normalne.Skóra swędzi szczególnie wieczorem i nocą.Dzisiaj kupiłam 3 saszetki nizoralu , zastosowałam, zmieniłam reczniki i piżame.Prosze o porade. KALINA.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Plamki, które Pani opisuje, mogą być rzeczywiście związane z infekcją grzybiczą. Natomiast świąd, jeśli nie występuje w miejscu w którym znajdują się plamki, może świadczyć o rozwijającej się cholestazie ciężarnych (choroba związana z przejściowym zaburzeniem funkcjonowania wątroby, ustępująca całkowicie po porodzie). W zaburzeniu tym świąd najbardziej typowo pojawia się na dłoniach i stopach, szczególnie w nocy. Może też występować na skórze innych części ciała. Powinna Pani niezwłocznie pójść do swojego lekarza, aby wykonał odpowiednie badania. Pozdrawiam serdecznie!