Wysypka na dłoniach i stopach oraz czerwony napletek

Witam. Od 2 dni mam jakiś dziwny problem chyba z jakimś zakażeniem. Wczoraj myślałem że to tylko przejściowe , a dziś się nasiliło. A więc: dłonie od spodu mam jak by w w wysypce - strasznie szczypią, stopy od spodu to samo, usta takie popękane też szczypią i... końcówka napletka też jest czerwona choć nie szczypie jak się jej nie dotknie. Wiecie co to może być?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno określić co może być powodem występujących objawów. Warto tu wspomnieć o rumieniu wielopostaciowy (erythema multiforme, EM). Jest to zespół nadwrażliwości na różnorodne czynniki (infekcyjne, chemiczne, leki) o różnym nasileniu. W zależności od przebiegu rozróżnia się trzy formy w tym właśnie
erythema multiforme minor – rumieniowo-obrzękowe zmiany, zazwyczaj w kształcie pierścieni znajdujące się zwykle na dystalnych częściach kończyn, choć mogą również zajmować skórę innych okolic oraz błony śluzowe. Być może jest to wynik reakcji alergicznej na kosmetyk lub chemię gospodarczą. Zaczerwienienie napletka może być wynikiem tego samego procesu bądź jest oznaką infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Warto udać się do dermatologa by ten mógł bezpośrednio ocenić zmiany.