Wytrzeszcz oczu u dziecka: co jest przyczyną?

Mój 9 letni syn zaczął dziwnie wytrzeszczać oczy, początkowo myśleliśmy że przyczyną jest zbyt długa grzywka. Syn zaczął zapuszczać włosy i grzywka zaczęła mu do oczu dochodzić. Po ostrzyżeniu, dziecko dalej oczka wytrzeszcza ,wygląda to ja tik nerwowy. Gdy zwracam mu uwagę to się denerwuje. Robi to coraz częściej. Zaczynam się niepokoić. Czy w tej sytuacji powinnam z nim udać się do lekarza pierwszego kontaktu czy od razu udać się do okulisty? Proszę o radę.

ponad rok temu

Dzień dobry.

Wytrzeszcz to nieprawidłowe wypchnięcie gałki ocznej ku przodowi, spowodowane zmianami pozagałkowymi, chorobami tarczycy lub rzadziej płytkim oczodołem.
Istnieje tez pojecie - pseudowytrzeszcz czyli fałszywe wrażenie wytrzeszczu - może być spowodowane asymetrią twarzy, znacznym powiększeniem gałki ocznej (np. w wysokiej krótkowzroczności).

Dziecko jest również w fazie dorastania i dojrzewania, aczkolwiek nie zaszkodzi jeśli się uda Pani z synem do okulisty i przy okazji ewentualnie wykluczy wadę refrakcji, a wówczas lekarz na pewno dalej pokieruje diagnostyką, jeśli zajdzie taka konieczność.