Wzdęty brzuch po posiłkach

Witam.Czy brzuch po jedzeniu zawsze musi być wzdęty? Czy powinno się pić w trakcie posiłku, jeżeli nie to w jakich odstępach czasowych?Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wzdęcia brzucha nie są zawsze zjawiskiem normalnym po posiłku. Oczywiście należy wspomnieć iż w znacznej większości przypadków za wzdęcia odpowiada rodzaj przyjętego posiłku oraz jego ilość. Czasami może to jednak wynikać z nietolerancji jakiegoś składnika pokarmu. Jeżeli chodzi o popijanie w trakcie spożywania pokarmu to oczywiście jest to zalecana czynność, gdyż wspomaga pracę przewodu pokarmowego oraz ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowej.