Wzmożona echogeniczność w USG wątroby
Witam serdecznie. Robiąc USG wątroby, stwierdzono wzmożoną echogeniczność. Co to oznacza i czy może to być wynikiem przyjmowania lekarstw: Na nadciśnienie, Tarczycę, Reumatyzm

KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zwiększona echogeniczność wątroby sugeruje
(lecz nie potwierdza) stłuszczenie wątroby lub mówi o procesie włóknienia miąższu. To typowe zwyrodnienie wątroby w wyniku jej starzenia się lub spowodowanego nieprawidłowym trybem życia (głównie nieprawidłową dietą), czasami występuje samoistnie. Jeśli parametry wątrobowe w krwi są w normie zaleca się dietę wątrobową, z wykluczeniem alkoholu oraz okresową kontrolę USG oraz parametrów czynności wątroby we krwi (co mniej więcej pół roku). Główne powody tego to alkohol, otyłość oraz niektóre leki.