Wzmożone wypadanie włosów po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Bardzo wypadają mi włosy, zaczęło się to od momentu, kiedy odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i trwa już kilka dobrych lat. Moje włosy są słabe i matowe. Czasami odczuwam jakby mnie bolały cebulki włosów, a czasami jak by mi coś chodziło pod skórą głowy. Są momenty, kiedy uda mi się zahamować ich wypadanie różnymi specyfikami, ale znowu przychodzi czas, że sypią się garściami. Byłam już u różnych dermatologów, ale żaden z lekarzy nie stwierdził u mnie żadnej choroby. Ja jednak podejrzewam u siebie łysienie androgenowe i dlatego proszę o podanie mi jakie badanie powinnam wykonać, żeby stwierdzić AGA. Słyszałam, że sprawdza się poziom hormonów, ale nie wiem, w którym dniu cyklu powinno się to zrobić. TSH i AntyTPO mam w normie.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk łysienia skóry, która nie zostaje zapalnie zmieniona. Na temat pierwszych objawów łysienia plackowatego wypowiada się dr Tomasz Wasyłyszyn.

Witam! Może wykonać Pani badanie stężenia testosteronu we krwi. Można je zrobić niezależnie od dnia cyklu. Łysienie androgenowe spowodowane jest toksycznym metabolitem testosteronu dihydrotestosteronem. Powoduje on zanikanie cebulek włosowych w skórze okolicy ciemieniowej tworząc charakterystyczne zakola lub kółeczko na czubku głowy. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne o działaniu antyandrogennym. Leczenie przeprowadza ginekolog lub endokrynolog. Niekiedy stosuje się również finasteryd, którego działanie polega na hamowaniu przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron. Dodatkowo miejscowo na skórę głowy zalecane są preparaty minokidylu w sprayu. Ból cebulek lub wrażenie mrowienia na skórze głowy nie jest charakterystyczne dla łysienia androgenowego. Wypadanie włosów może również być spowodowane silnym stresem. Tłumaczyłoby to również objawy mrowienia. W takim przypadku należy zastosować leczenie psychiatryczne. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty