Wzmożone wypadanie włosów po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Bardzo wypadają mi włosy, zaczęło się to od momentu, kiedy odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i trwa już kilka dobrych lat. Moje włosy są słabe i matowe. Czasami odczuwam jakby mnie bolały cebulki włosów, a czasami jak by mi coś chodziło pod skórą głowy. Są momenty, kiedy uda mi się zahamować ich wypadanie różnymi specyfikami, ale znowu przychodzi czas, że sypią się garściami. Byłam już u różnych dermatologów, ale żaden z lekarzy nie stwierdził u mnie żadnej choroby. Ja jednak podejrzewam u siebie łysienie androgenowe i dlatego proszę o podanie mi jakie badanie powinnam wykonać, żeby stwierdzić AGA. Słyszałam, że sprawdza się poziom hormonów, ale nie wiem, w którym dniu cyklu powinno się to zrobić. TSH i AntyTPO mam w normie.

Witam! Może wykonać Pani badanie stężenia testosteronu we krwi. Można je zrobić niezależnie od dnia cyklu. Łysienie androgenowe spowodowane jest toksycznym metabolitem testosteronu dihydrotestosteronem. Powoduje on zanikanie cebulek włosowych w skórze okolicy ciemieniowej tworząc charakterystyczne zakola lub kółeczko na czubku głowy. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne o działaniu antyandrogennym. Leczenie przeprowadza ginekolog lub endokrynolog. Niekiedy stosuje się również finasteryd, którego działanie polega na hamowaniu przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron. Dodatkowo miejscowo na skórę głowy zalecane są preparaty minokidylu w sprayu. Ból cebulek lub wrażenie mrowienia na skórze głowy nie jest charakterystyczne dla łysienia androgenowego. Wypadanie włosów może również być spowodowane silnym stresem. Tłumaczyłoby to również objawy mrowienia. W takim przypadku należy zastosować leczenie psychiatryczne. Pozdrawiam