Wzrost w wieku 18 lat

Witam serdecznie. Piszę,ponieważ chciałbym poradzić się w pewnej kwestii.Mianowicie mam 18 lat i jestem najniższą osobą w swojej klasie-brakuje mi kilka cm do 170.Z tąd moje pytania:czy mam jeszcze szanse urosnąć-słyszałem,iż chłopcy rosną do 21 roku życia,jeśli tak-jak tego dokonać? Przestrzegać jakiś zasad,diety,nie obciążać kręgosłupa ćwiczeniami siłowymi,chodzić spać przed 22,chodzić wyprostowanym,uprawiać jakiś sport,może codzienny zwis na drążku? Z góry bardzo dziękuję za odp.i pozdrawiam.

Witam ,szansa ,ze Pan urośnie oczywiście jeszcze jest ale ja niestety nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.Jeśli chodzi zaś o odżywianie to proszę starać przede wszystkim zdrowo się odżywiać , nie omijać warzyw i owoców tylko spożywać je regularnie 5 razy dziennie, dostarczać odpowiednią ilość węglowodanów oraz białka. Wspomniał Pan o ćwiczeniach siłowych one mają wpływ na wzrost ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy wykonujemy je na bardzo dużym ciężarze w bardzo młodym wieku więc myślę ,ze skoro Pan nie robi takich ćwiczeń to z pewnością to nie będzie powodem. Zachęcam do uprawiania sport.Jeśli chodzi o wzrost to jest coś co jest zapisane w naszych genach.
Pozdrawiam,
Ania Zientalska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dokładnej odpowiedzi udzieli lekarz endokrynolog, oczywiście ma Pan szansę na zwiększenie wzrostu - proszę nie stosować obciążających treningów , odpowiednio się odżywiać, zadbać o higienę i odpowiednią dawkę snu. A przed snem szklanka mleka- wyrzut insuliny stymuluje przysadkę :)