Z czego może wynikać niechęć do kontaktów z innymi osobami u 3,5-latki?

Witam, mam pytanie bardzo niepokoi mnie zachowanie mojej , 3 i pół letniej córki Gabrysi, jest bardzo nieśmiała, żeby nie powiedzieć , że boi się wszystkich, jest nie ufna w relacjach z rówieśnikami, innymi dziećmi, dorosłymi, lubi towarzystwo tylko dobrze znanych sobie osób.Reaguje na inne osoby panicznym, strachem i płaczem. Gabrysia normalnie się rozwija, jak inni rówieśnicy, z czego możne wynikać taka niechęć, do kontaktów z innymi osobami i rówieśnikami.

Jeśli nie ma innych odstępstw od normy, przyczyny trudności w rozwoju społecznym i uspołecznianiu córeczki mogą wynikać z cech osobistych (nieśmiałości, inaczej mówiąc mogą to być częściowo preferencje Gabrysi- nie wszyscy ludzie dobrze się czują w szerokim gronie) oraz braku doświadczeń z rówieśnikami. Warto spróbować stopniowego przyzwyczajania Gabrysi do innych ludzi (szczególnie, jeśli planuje Pani edukacje przedszkolną)- np poprzez stopniowe wprowadzanie nowych osób w jej otoczenie. Najlepiej na gruncie, na którym córeczka czuje się bezpiecznie. Początkowo warto, żeby to Pani była osoba przyjmującą gościa (ważne także, by nie było ich za dużo naraz) i zaangażowaną w rozmowę (bez naciskania córeczki). Gabrysia stopniowo powinna przyzwyczaić się do nowej osoby, szczególnie jeśli Pani będzie prezentowała postawę spokojną.Stopniowo można wprowadzić kilka osób, także z dziećmi. Jeśli trudności będą się nasilać- warto podjąć konsultacje z pediatra prowadzącym córeczkę lub z psychologiem dziecięcym.

Witam,

Ciężko mi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ musiałabym mieć małego pacjenta w gabinecie i przeprowadzić też z Panią wywiad.

Lęki u dzieci wynikają z różnych przyczyn, są to kwestie temperamentu, wychowania etc.
Wpływają na to wydarzenia z życia rodziny, czasami zaburzenia lękowe są związane z innymi trudnościami rozwojowymi lub chorobami o podłożu medycznym.
Zachęcam do wizyty z córeczką u psychologa dziecięcego.