Z czego może wynikać skłonność do przeziębień i częstych infekcji?

Dlaczego zawsze miałem skłonność do przeziębień i częstych infekcji? Czy istnieje możliwość ustalenia przyczyny, czy też dokonania poprawy zdrowia, tak aby zminimalizować ilość infekcji do liczby minimalnej?

Lek. Paweł Szadkowski

Powinien Pan wykonać podstawowe badania laboratoryjne, jak morfologia krwi z rozmazem, poziomy przeciwciał, ewentualnie proteinogram - to pozwoli ocenić, czy nie ma Pan niedoborów odporności. Nawracające infekcję czasem są związane z przerostem migdałków - wykluczy to badanie laryngologiczne.
Może Pan rozważyć coroczne szczepienie na grypę, ewentualnie tzw. szczepionkę bakteryjną, jak Broncho-Vaxom.