Z czego może wynikać zielony kolor moczu?

Witam od ok. 2 dni sikam na zielono, raczej nie mam problemów z wątroba, raczej również nie zaraziłam się paleczkami ropy błękitnej oprócz zielonego moczu nie mam innych objawów które mogłyby to wskazywać, również raczej nie spozylam czegoś co zawierało zielony barwnik, nie spożywam lekarstw ostatnie lekwarstwo spożyłam w środę a mamy sobotę, nie spożywam również zielonych warzyw a więc co to może być?
KOBIETA, 20 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry.

Nieprawidłowy kolor moczu może mieć różne przyczyny i zazwyczaj towarzyszy mu intensywny zapach, obecność śluzu lub skłonność do spieniania. Często jest to tylko wynik spożywania warzyw lub pokarmów zawierających intensywne barwniki, ale czasami ciemny kolor moczu może być objawem rozwijającej się infekcji, która powinna być skonsultowana z lekarzem.

Mówi się, że mocz może mieć zaskakujący zakres kolorów, w tym także zielony.

Spożywanie szparagów może zmienić kolor moczu na zielony i nadać mu charakterystyczny zapach, ale jeśli zielona barwa utrzymuje się przez kilka dni i nie było wcześniej spożywania szparagów ani szpinaku, może to wskazywać na infekcję dróg moczowych, zapalenie gruczołu krokowego lub problemy z nerkami.

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Proponował był stacjonarna wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego w celu oceny w trakcie dokładnego zebranego wywiadu oraz badania fizykalnego aby ustalić przyczynę opisanego przez Panią problemu.

Warto przed wizytą u lekarza wykonać badanie laboratoryjne badanie ogólne moczu które pozwoli na ocenę i podjęcie decyzji o rozszerzeniu odpowiedniej diagnostyki.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk