Z czym mogę powiązać te bóle stawów i kości?

Witam! Mam 30 lat i 7 miesięcy temu urodziłam synka, przy czym poród przebiegał siłami natury, ale ostatecznie skończyło się cesarskim cięciem w trybie pilnym. Kilka tygodni po porodzie zaczęły się bóle i sztywnienie stawów w kolanach, kostkach, niektórych palcach u dłoni (ból ostatnio mocno się nasila i objawia się przy każdym ruchu), kości ogonowej i kręgosłupie. Mam wrażenie, że to bóle stawów, nasilające się zwłaszcza po dłuższym spoczynku (po nocy, ale także po kilkuminutowym siedzeniu). Nie mam obrzęków ani żadnych innych objawów. Nie mam nadwagi, jednak cierpię na łuszczycę (obecnie ledwo widoczną), od lat utrzymuję dietę wegetariańską. Ponieważ objawy nie mijały i stawały się uciążliwe poszłam do lekarza i zrobiono mi badanie krwi - czynnik reumatoidalny, wskaźnik OB, badanie białka C-reaktywnego - wszystkie wyniki w normie, morfologia dobra. Mimo to otrzymałam skierowanie do reumatologa - ten jednak rozłożył ręce i stwierdził, że to przemęczenie. Czy tak może być w istocie? Skoro to nie łuszczycowe zapalenie stawów, w ogóle nie jest to zapalenie stawów to co robić? Objawy nie mijają, ból i sztywnienie utrudnia mi opiekę nad dzieckiem, a myślę w niedalekiej przyszłości o kolejnej ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Julia

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Z objawów, które Pani opisuje może wynikać iż diagnoza postawiona przez reumatologa jest wiarygodna. Jeśli jednak te dolegliwości będą się utrzymywać nadal, to proszę ponownie skonsultować się z reumatologiem.