Z czym powiązać te bóle brzucha i biegunkę?

Mam częste bóle brzucha Występują najczęściej rano z biegunką Trochę mijają po wypróżnieniu i oddaniu gazów. Nie biorę lekow nie choruję. Krew i mocz ok krew utajona też. Sporo schudłam Nasilają się w stresie
KOBIETA, 22 LAT 7 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Opisane przez Panią objawy mogą być związane np ze sterem, zespół jelita drażliwego (IBS) lub innym schorzeniem przewodu pokarmowego.

Dobrze by było uzupełnić diagnostykę laboratoryjną i obrazową w tym celu wskazana konsultacja specjalisty gastrologa który oceni objawy kliniczne w badaniu fizykalnym i zebranym dokładnym wywiadem po którym zleci odpowiednią diagnostykę która pozwoli na poznanie problemu zdrowotnego.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć różne podłoże, dlatego w tym przypadku wskazana byłaby pogłębiona diagnostyka oraz konsultacja ze specjalistą. Warto w tej sprawie udać się do gastrologa, który zleci Pani potrzebne badania i w oparciu o nie określi, czy i jakie leczenie będzie konkretne w Pani sytuacji.

Częste bóle brzucha i biegunka pojawiają się z różnych przyczyn. Czasami jest to skutek stosowanej diety. Być może Pani organizm nie toleruje pewnych produktów, co w konsekwencji powoduje te dolegliwości. Proszę zastanowić się, czy te objawy nie nasilają się przypadkiem po jakichś konkretnych posiłkach. Wtedy lepiej je usunąć ze swojego jadłospisu.

Takie dolegliwości mogą być spowodowane także różnymi chorobami układu pokarmowego. Lekarz może zlecić Pani m.in. badanie gastroskopem, aby sprawdzić stan przełyku i żołądka. Czasami konieczne może być również wykonanie kolonoskopii, aby wykluczyć schorzenia jelit. W pytaniu wspomina Pani, że zauważa związek między pojawieniem się tych dolegliwości, a stresem. Może się zatem okazać, że te objawy mają podłoże psychologiczne, co również warto zweryfikować.

Zachęcamy do przeczytania artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl, w których znajdzie Pani więcej informacji na temat opisanych dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-jakie-moga-byc-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-i-biegunka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-bole-brzucha-ustepujace-po-wyproznieniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.