Z jakim lekarzem należy skonsultować ból w okolicach pachwiny?

Dzień dobry, Od 3 tygodni boli mnie w okolicach pachwiny. Chyba zaczęło się po stosunku. Chyba jakieś żyły mają stan zapalny czy coś. Jak chodzę jest trochę gorzej. Pewnie przez internet to ciężko pomóc z tym i trzeba na jakieś badania iść. Także na jakie badania i do jakiego lekarza? żadnych badań nie robiłem jeszcze, myślałem że przejdzie samo. z 6 lat temu miałem podobny ból, biegałem dużo i bolało mnie w pachwinie dość długo. Dziękuję Radek
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 8 miesięcy temu

Dzień dobry.

Opisany problem zdrowotny wymaga konsultacji ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub z rodzinnym.

Opisany przez Pana objaw musi zostać oceniony w trakcie wizyty stacjonarnej w badaniu fizykalnym i dokładnym zebranym wywiadem aby można było by zlecić odpowiednią diagnostykę lub konsultacje do odpowiedniego specjalisty np urologa lub ortopedy/fizjoterapeuty ale to już decyzja po badaniu fizykalnym.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W tej sytuacji zachęcamy w pierwszej kolejności do wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty, który po wstępnej diagnostyce zadecyduje, czy jest konieczne leczenie specjalistyczne. W tym przypadku pomocne może okazać się wykonanie badania usg pachwin.

Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Zdarza się, że ból pachwin spowodowany jest jakimś urazem mięśni czy w tej okolicy. W tym przypadku konieczna jest wizyta u ortopedy, który na podstawie badań będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Nierzadko w przypadku takich uszkodzeń pomagają również odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeżeli specjalista wykluczy schorzenia na tym tle, należy rozszerzyć diagnostykę.

Takie bóle mogą sugerować również wiele innych chorób, m.in. przepuklinę pachwinową. W jej przebiegu można zauważyć spore wybrzuszenie w okolicy pachwiny. Często towarzyszy mu ból nasilający się podczas aktywności czy wypróżniania. W przypadku rozpoznania tego schorzenia konieczne jest leczenie zabiegowe.

Poza tym ból w pachwinie może sugerować np. zapalenie węzłów chłonnych czy problemy z jelitami. Jeżeli ból odczuwany jest po prawej stronie – nierzadko wskazuje również na zapalenie wyrostka robaczkowego. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, aby jak najszybciej ustalić przyczynę problemu i rozpocząć leczenie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-pachwinie-co-oznacza-leczenie

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-bole-w-dolnej-czesci-pachwiny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-okolicach-pachwiny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.