Z jakim lekarzem skonsultować moje objawy?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć o czym mogą świadczyć moje objawy oraz jakie badania wykonać i do jakiego specjalisty się udać. Cierpię na nadpotliwość stóp i włosów, często towarzyszy mi uczucie zimna (szczególnie dłoni), w ciągu dnia często odczuwam zmęczenie, drgają mi powieki. Jestem kobietą, mam 26 lat.
KOBIETA, 26 LAT 7 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Warto przed wizytą wykonać diagnostykę laboratoryjną morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, ALAT, kreatynina, witaminą B12, witamina D3, TSH, glukoza, potas, sód, magnez. Że wszystkimi badaniami udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego który po ocenieniu diagnostyki laboratoryjnej i zebranym dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym zleci odpowiednie zalecenia lub odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samym objawów nie można stwierdzić, co dokładnie może być ich przyczyną. W tym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem i pogłębiona diagnostyka. Najpierw najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej zleci Pani podstawowe badania krwi oraz moczu. Na ich podstawie będzie można powiedzieć coś więcej na temat stanu zdrowia. Kiedy będzie taka potrzeba, lekarz skieruje Panią na konsultację specjalistyczną.

Nadmierna potliwość pojawia się w przebiegu różnych chorób. Czasami może być ona jednym z objawów cukrzycy, dlatego warto byłoby przebadać się pod tym kątem. Tym bardziej, że wspomina Pani również o odczuwanym zmęczeniu, które także może wystąpić przy tym schorzeniu. Poza tym u pacjenta może wystąpić m.in. wzmożone pragnienie oraz zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Nierzadko również nadmierna potliwość, zmęczenie oraz uczucie zimna sygnalizują zaburzenia hormonalne lub choroby tarczycy. Prawdopodobnie specjalista zleci Pani także diagnostykę w tym kierunku.

Więcej informacji na temat opisanych objawów można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie-co-moze-byc-jego-przyczyna

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-u-23-latki https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-nadmierne-pocenie-sie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.