Z jakim lekarzem skonsultować tego typu problemy?

Witam , od około 10 lat mam problem z brzuchem , wzdęcia , luźne stolce i bardzo sporadycznie biegunki , raz jest lepiej raz gorzej , czuje dyskomfort pełnego brzucha i niepełnego wyproznienia , stolec oddaje regularnie raz dziennie prawie zawsze o tej samej porze , nie raz coś mnie kuje w brzuchu ale zaraz przechodzi . Od kilku tygodni odczuwam ból w kręgosłupie , tak jakby na jednym kręgu pod barkami , mam też wrażenie guli w gardle , nie boli mnie to ale odczuwam dyskomfort , na języku mam też biały nalot , szczotkoje go ale problem wraca . Do jakiego lekarza mam się udać , lekarz rodzinny już się że mnie śmieje że wymyślam a ja czuję że coś ze mną się dzieje nie dobrego
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W swoim pytaniu wspomina Pan o wielu różnych dolegliwościach, które mogą wskazywać na różne schorzenia. W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, co jest powodem tych problemów z brzuchem, w tym wzdęć. W tej sytuacji najlepiej będzie udać się do gastrologa. Specjalista zleci Panu dodatkową diagnostykę, w tym usg jamy brzusznej i gastroskopię. Może być konieczne również wykonanie kolonoskopii, aby sprawdzić stan jelit.

Czasami tego typu objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Zdarza się, że są również spowodowane przez nietolerancję pokarmową. Proszę zastanowić się, czy te objawy nie nasilają się np. pod wpływem spożycia jakichś określonych produktów – taka informacja również będzie istotna z punktu widzenia lekarza. Niekiedy te dolegliwości pojawiają się również w przypadku grzybicy układu pokarmowego. Warto byłoby również przebadać się pod kątem pasożytów. Dopiero w oparciu o szczegółowy wywiad i wyniki badań lekarz będzie mógł postawić diagnozę. Jeżeli wykluczy schorzenia układu pokarmowego, nie zaszkodzi sprawdzić, czy takie dolegliwości, jak bóle brzucha czy uczucie „guli w gardle” nie mają przypadkiem podłoża psychologicznego.

Poniżej przesyłamy linki do artykułów o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nagle-zaczelam-miec-luzne-stolce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-klucie-brzucha-a-luzne-stolce

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.