Za duży pęcherzyk ciążowy

Witam, mam 26 lat i miałam dziś robione USG transwaginalne, na podstawie którego lekarz stwierdził, że jestem w 6 tygodniu ciąży, choć wg terminu ostatniej miesiączki powinnam być w 7-8. Na USG widoczny był pęcherzyk ciążowy wielkości 5,9 mm. Lekarz stwierdził, że jest za duży, bo nie powinien być większy niż 5,5 mm i może to oznaczać jakieś zaburzenia. Pęcherzyk zarodkowy miał wielkość 3,1 mm i było widać bicie serca. Lekarz kazał mi się zgłosić na ponowne badanie za 2 tygodnie. Nie wiem, co mam o tym sądzić, bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że nie powinna się Pani zanadto martwić. Bardziej niepokojącymi objawami ultrasonograficznymi we wczesnej ciąży są: nieprawidłowa czynność serca zarodka, wolny wzrost pęcherzyka ciążowego, nieregularny i zbyt duży pęcherzyk żółtkowy czy też obecność krwiaka pozakosmówkowego. Poza tym, pomiar wielkości pęcherzyka ciążowego czasem nie jest taki prosty - pęcherzyk może przybierać nieregularne kształty i wtedy wynik pomiaru zależy od miejsca, w którym się go dokona.

Pozdrawiam serdecznie!