Za mały pęcherzyk ciążowy a szansa na zdrową ciążę

Witam.
Według ostatniej miesiączki jestem 6 tc 4 dniu ciąży, a pęcherzyk ciążowy ma 5,8mm, czy to źle? Jest szansa na zdrową ciążę? Dostałam D***.
Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wprawdzie rozmiar pęcherzyka wskazuje na koniec czwartego tygodnia, a od miesiączki upłynęło już ponad sześć, to proszę się w ogóle tym nie przejmować póki co. Mogło dojść do przesunięcia owulacji w czasie, szczególnie jeśli miewa Pani czasem dłuższe, nieregularne cykle. Często dochodzi do zapłodnienia w takiej sytuacji, gdyż kobiety są pewne, że w tak długim czasie od ostatniej miesiączki są w fazie niepłodnej cyklu i współżyją bez zabezpieczenia, kiedy akurat dochodzi do jajeczkowania. Później drżą o ciążę, która jest młodsza, niż to wynika z daty ostatniej miesiączki.

Kluczowym będzie kolejne badanie USG, na którym będzie można ocenić prawidłowość rozwoju ciąży w czasie. Dodatkowo, aby ocenić prawidłowość rozwoju ciąży i uspokoić skołatane nerwy może Pani wykonać dwa testy poziomu bHCG z krwi, żeby zobaczyć, czy wzrasta w prawidłowym tempie. Powinien być to wzrost dwukrotny w ciągu dwóch dni, czyli nieco ponad 40% dziennie.

Pozdrawiam serdecznie!