Za mały pęcherzyk ciążowy w stosunku do wieku ciąży

Witam,
ostatnią miesiączkę miałam 22 marca 2010, 6 maja poszłam na pierwsze USG, które wskazało, że ciąża ma 5 tygodni i 3 dni, a z obliczeń od pierwszego dnia ostatniej miesiączki wynika, że ciąża ma 6 tygodni i 3 dni.
Czy coś jest nie tak? Czy to jest normalne? Czemu lekarz nie z wrócił na to uwagi?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam,
ostatnią miesiączkę miałam 22 marca 2010, 6 maja poszłam na pierwsze USG, które wskazało, że ciąża ma 5 tygodni i 3 dni, a z obliczeń od pierwszego dnia ostatniej miesiączki wynika, że ciąża ma 6 tygodni i 3 dni.
Czy coś jest nie tak? Czy to jest normalne? Czemu lekarz nie z wrócił na to uwagi?

Witam!
Obliczając termin na podstawie daty ostatniej miesiączki (OM), zakładamy, że owulacja i zapłodnienie miały miejsce 14 dnia cyklu. W rzeczywistości, rzadko kiedy tak jest. Być może Pani cykle są nieregularne lub dłuższe niż 28 dni? Czas trwania ciąży ustalony na podstawie USG w pierwszym trymestrze jest bardziej miarodajny i jeśli różnica pomiędzy nim a tym wyliczonym na podstawie OM jest większa niż tydzień, to za prawdziwy przyjmujemy jego właśnie. Dokładniejsze jest jednak badanie wykonane nieco później, ok. 10 tygodnia ciąży. W każdym razie nie ma Pani powodów do niepokoju.
Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego dalszego przebiegu ciąży!