Za mały pęcherzyk ciążowy ws wieku ciąży wg OM
Witam.
Proszę o pomoc w interpretacji wyników USG: 1. Wiek ciąży wg OM 6 tyg3 dni. USG pokazuje: GS= 8mm co odpowiada 5/6tyg Pęcherzyk żółtkowy=4mm, CRL=2mm 2. Wiek ciąży wg OM 7 tyg3 dni. USG pokazuje: GS= 13,7 mm co odpowiada 5tyg 2dni Pęcherzyk żółtkowy=3,7mm, CRL=4,5mm co odpowiada 6tyg2dni. Czynność serca płodu zarejestrowano 120/min Jestem zaniepokojona rozbieżnością w obliczeniach wieku ciąży w zależności od tego, który parametr brany jest pod uwagę.
Najbardziej martwi mnie wielkość pęcherzyka ciążowego ws wieku ciąży wg OM. Dodatkowo od tygodnia plamię i od tyg przyjmuję 2*dziennie D*********.
Proszę o informację czy na podstawie tych danych można stwierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Jeśli rozbieżność między długością trwania ciąży obliczoną według daty ostatniej miesiączki a tą z USG wynosi powyżej 1 tygodnia, to bierzemy pod uwagę tę z USG. Przy czym parametrem, który pozwala nam precyzyjnie ocenić wielkość (długość trwania) ciąży jest CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Najbardziej wiążące jest dla nas badanie między 7 a 11 tygodniem- jest to najdokładniejsza metoda oceny wielkości ciąży. W Pani przypadku wszystko zdaje się przebiegać prawidłowo, nie licząc plamień, które, jeśli pojawiają się codziennie, mogą niepokoić- ale na to poradzić można jedynie prowadząc oszczędzający tryb życia i przyjmując przepisany przez lekarza lek. Wielkość pęcherzyka ciążowego mieście się w normie, proszę się tym nie przejmować.
Pozdrawiam serdecznie!