Za mały płód

Jestem w 32 tygodniu ciąży i dziś lekarz skierował mnie do szpitala. Jestem na oddziale patologii ciąży ponieważ mój dzidziuś waży ok. 1470 g.(tak mówił lekarz po badaniu USG). Szykuje mi sie dłuższy pobyt w szpitalu ale nie wiem dlaczego bo nikt nie chce mi powiedzieć. Lekarz wspomniał tylko że żadnych wad nie stwierdzono. Dlaczego dynamika wzrostu płodu jest tak wolna. Przybyłam na wadze 12 kg a dziecko jest tak małe. Co może być powodem? Czy coś grozi dziecku? Bożena

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Pani dziecko znajduje się obecnie trochę powyżej 10 centyla na siatce centylowej masy płodu (oznacza to, że ponad 10% dzieci na tym samym etapie rozwoju wewnątrzmacicznego jest mniejsze od Pani dziecka, a ponad 80% ma większą masę). Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzostu (hipotrofię) rozponaje się dopiero gdy masa płodu wynosi poniżej 10 centyla. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu, np. mała masa ciała matki przed ciążą, niski wzrost matki, palenie papierosów, alkohol, infekcje wewnątrzmaciczne, zaburzenia genetyczne, niedobory witamin w czasie ciąży, choroby matki (np. nerek, trzustki, płuc, zapalne choroby jelit, stan przedrzucawkowy, cukrzyca, wady serca, ciężka niedokrwistość, toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, wady macicy), ciąża w bardzo młodym lub starszym wieku, ciąża w krótkim odstępie od poprzedniej, przyjmowanie niektórych leków w ciąży. W ok. 25% nie nie udaje się ustalić przyczyny urodzenia dziecka o zbyt małej masie ciała. Dostała Pani skierowanie do szpitala zapewne po to, aby lekarze mogli stale kontrolować stan Pani dziecka. W przypadku hipotrofii płodu (czyli właśnie wolniejszego wzrostu) powinno się bowiem intensywnie monitorować ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko obumarcia płodu. Ryzyko to jednak nie jest duże i po to właśnie znalazła się Pani w szpitalu, aby zapobiec wszelkim powikłaniom. Większe jest również ryzyko komplikacji zdrowotnych u dziecka bezpośrednio po porodzie. Najważniejsze, że badanie USG nie wykazało żadnych wad. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, obawy- proszę o wszystko pytać lekarzy na oddziale, na pewno wszystko wyjaśnią. Pozdrawiam serdecznie!