Ząb wrażliwy na zimno po wymianie plomby na białą

Witam, Miałam wymieniane 2 plomby z czarych na białe (zależało mi na esteryce), i jeden z zębów do dziś (minęło 4 czy 5 miesięcy) odczuwa ból na zimne napoje/lody. Przebywam obecnie za granicą i się zastanawiam czy to może poczekać (nawet i rok) czy niezwłocznie powinnam się udać do dentysty? Dziękuję za pomoc! Nika

Witam. Reakcja bólowa zęba na zimno jest w zasadzie reakcją prawidłową, jednak nie powinna występować przy normalnym korzystaniu z uzębienia. Prawdopodobnie doszło do podrażnienia miazgi po założeniu nowego wypełnienia. Istnieje również możliwość, że nowe wypełnienie jest nieszczelne, ale to można zweryfikować tylko w gabinecie. Jeżeli nie występuje ból samoistny, a reakcja na zimne nie jest z czasem coraz większa, można bez większego ryzyka odroczyć wizytę u stomatologa. W przeciwnym przypadku proponuję jednak udać się do gabinetu najszybciej, jak to możliwe. Pozdrawiam Olgierd Bartecki