Zabieg usunięcia szwów z mostka

W wieku 6 lat miałam operacja ASD2 po czym wdał się gronkowiec złocisty, więc lekarze zostawili mi 2 szwy w mostku. Blizna jest szeroka. Mój kardiolog uważa że szwy powinny zostać wyciągnięte ponieważ szwy są bardzo płytko i przy urazie mogą przebić skórę. A poza tym chirurdzy plastyczni nie chcą się podjąć operacji z szwami. Mam 2 pytania po pierwsze czy trzeba wyciągnąć szwy, czy są niebezpieczne i kto może mi je wyciągnąć? I jaka op. plas. dała by najlepsze rezultaty i jakie byłyby efekty?

czy trzeba wyciągnąć szwy, czy są niebezpieczne i kto może mi je wyciągnąć?
- Tak, takie szwy należałoby usunąć, gdyż jest to ciało obce mogące dawać ogniska zakażenia przy następowej operacji plastycznej. Szwy powinni usunąć kardiochirurdzy skoro oni te szwy zakładali.
I jaka op. plas. dała by najlepsze rezultaty i jakie byłyby efekty?
- O tym muszą zadecydować chirurdzy plastyczni. Takie operacje dobiera się indywidualnie do pacjenta, do miejscowego stanu blizny. Nie określę tego ani żaden chirurg plastyczny bez zbadania bezpośredniego blizny, warunków anatomicznych w jakich ona się znajduje.