Zabieg usunięcia torbieli pilonidalnej

Usunięcie zropiałej torbieli pilonidalnej - pod narkozą ogólną (uśpieniem) jest zabiegiem czy operacją jaka jest różnica? Po usunięciu tej torbieli zastosowano drenaż skóry (tkanki podskórnej) przebywałem w szpitalu 5 dni następnie otrzymałem skierowanie do dalszego leczenia w poradni chirurgicznej, zwolnienie lekarskie poszpitalne 14 dni. Powyższa informacja jest mi potrzebna do wypłaty odszkodowania, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowania tylko za operację.

Lek. Marta Hat

Witam! Myślę, że w przypadku kwestii odszkodowania najważniejsze jest to jak dana firma ubezpieczeniowa definiuje zabieg i operację. Generalnie za zabieg uznaje się drobną interwencję chirurgiczną, obarczoną małym ryzykiem powikłań ogólnoustrojowych, wykonywaną zwykle w znieczuleniu miejscowym, nie wymagającą dłuższej hospitalizacji. Nie opisał Pan dokładnie zakresu zabiegu - generalnie torbiel pilonidalna może być usuwana na różne sposoby. U Pana został przeprowadzony zabieg bardziej inwazyjny, ,w znieczuleniu ogólnym, z dłuższą niż jedne dzień hospitalizacją - więc dla potrzeb ubezpieczenia można nazwać go operacją. Jak wspominałam jednak kluczowy jest tutaj zapis w umowie ubezpieczyciela. Pozdrawiam