Zaburzenia depresyjne i lękowe a egzaminy na uczelni

Pani Doktor. Psychiatra stwierdził zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane. Przyjmuję lek Tricotto od prawie 20 dni. Moje lęki związane są z uczelnią - egzaminami, że mimo iż się nauczę to nie zdam. Skończyłam dwa ciężkie kierunki (licencjaty) bez poprawki. Od tego roku napadły mnie lęki. Nie podeszłam do sesji. Gdy pojawiła się możliwość, że mogę zaliczyć dwie sesje podczas sesji letniej problem lęków powrócił, podjęłam decyzję, że na studia wracam w październiku.

Dzień dobry,
trzy tygodnie przyjmowania leku, to dopiero początek leczenia. Pani samopoczucie powinno się stopniowo poprawiać. Pisze Pani, że mimo sukcesów w nauce-studia na dwóch kierunkach, zaliczenia w pierwszym terminie-zrezygnowała Pani ze zdawania egzaminów.
Zaliczenie materiału z dwóch semestrów podczas jednej sesji jest możliwe, ale aby się udało , trzeba się dobrze czuć ! Dlatego nie dziwi odłożenie na październik. Depresja i lęk często "idą w parze". Skutkiem tych zaburzeń są miedzy innymi kłopoty z rozpoczynaniem aktywności,koncentracją, przyswajaniem nowej wiedzy, zapamiętywaniem jej. Proszę także pamiętać, że nawet jeśli nie zda Pani jakiegoś egzaminu to ludzka rzecz. Dobrze nastawić się na jak najlepsze przygotowanie w ramach swoich możliwości : przygotuje się najlepiej jak potrafię, zrobię wszystko co możliwe, natomiast jaki będzie efekt nie całkowicie ode mnie zależy. Proszę pamiętać, że samo branie leków i uzyskana w ten sposób poprawa samopoczucia to nie wszystko. Dopiero w psychoterapii będzie miała Pani możliwość popracować nad swoim sposobem myślenia i oczekiwaniami w stosunku do samej siebie. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.