Zaburzenia hormonalne a małe piersi u 19-latki

Witam ! Mam 19 lat i chciałam się dowiedzieć jakie są objawy zaburzeń hormonalnych :) czytałam trochę na internecie a nie wygląda na to, żebym je miała. A troszkę się martwię bo mam 19 lat i nie mam praktycznie piersi... miseczka A jest za duża. U mnie w rodzinie wszyscy mają raczej większe. Więc mam takie pytania: Czy jest szansa że one jeszcze urosną ? Jakie są objawy zaburzeń hormonalnych I czy te hormony mogą się same uregulować po jakimś czasie? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam :)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wielkość oraz rozwój piersi jest sprawą indywidualną każdej kobiety. Wzrost oraz rozwój piersi odbywa się według statystyk do około dwudziestego roku życia. U niektórych kobiet kończy się później. Nie ma też gwarancji na to, że piersi jeszcze urosną, lecz jest to bardzo prawdopodobne. Należy wykazać się cierpliwością, gdyż okres dojrzewania to proces złożony i wymagający czasu. Objawy zaburzeń hormonalnych zależą od tego jakiego hormonu brakuje w organizmie. Jeżeli chodzi o kobiece hormony płciowe to zwykle są to zaburzenia miesiączkowania, brak owłosienia łonowego, pachowego, brak owulacji, brak menstruacji, plamienia, krwawienia itp.