Zaburzenia hormonalne czy ciąża?

Witam.
Drugi miesiąc nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. W zeszłym okres dostałam wzorowo (28 dniowe cykle) myślałam, że wszystko jest w porządku. A tu w tym miesiącu niespodzianka 20 dc dostałam krwawienia, które trwało trzy dni. Był to bardziej taki śluz ze strzępkami krwi. Nie towarzyszyły temu żadne inne objawy.

Czy to mogła być implantacja? Dodam, że jestem 8 dzień po terminie miesiączki i nic. Lekkie bóle w krzyżu i znikome w podbrzuszu, ale to bardziej jak źle usiądę czy zmęczę organizm jedną pozycją, tak to nic (niby odczuwam większe pragnienie, częściej chodzę siusiać, lekko mdli mnie jak palę papierosa i mam zachcianki, ale to może dlatego, że teraz bardziej obserwuje swój organizm).
Nie wirem czy już mogę zrobić test? Zresztą nie wiem czy jest sens się nakręcać, bo może to zwykłe zaburzenia hormonalne?
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Kaśka

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W pierwszych miesiącach po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączki i owulacje mogą być nieregularne. Tak więc możliwe jest zarówno to, że zaszła Pani w ciążę, jak i to, że brak miesiączki jest wynikiem zaburzenia równowagi hormonalnej wynikającego z przyjmowania i odstawienia tabletek. Radzę więc wykonać test (koniecznie z moczu porannego). Jeśli jego wynik będzie negatywny, proszę powtórzyć go po kilku dniach. Dla większej pewności, może Pani również wykonać tzw. test z krwi- badanie stężenia hCG we krwi. Jest to badanie dokładniejsze, pewniejsze niż domowy test z moczu.
Pozdrawiam serdecznie!