Zaburzenia hormonalne - czy mogę mieć problem z zajściem w ciążę?

Witam! W zeszłym roku dowiedziałam się, że cierpię na zaburzenia hormonalne, miałam testosteron ponad normę (dokładnie nie wiem ile, ale chyba 2x); objawiało się to wypadaniem włosów, zanikiem miesiączki i nadmiernym owłosieniem. Dostałam roczną terapię tabletkami antykoncepcyjnymi dwuskładnikowymi, w kwietniu br minie rok, a przez ten czas podczas jednej z wizyt u doktora rodzinnego ten powiedział mi, że mogę mieć problem z zajściem w ciążę. Czy jest to prawda? I jeśli tak, to jak duże jest prawdopodobieństwo?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niepłodnosć jest jednym z podstawowych objawów zespołu policystycznych jajników, zaburzenia hormonalnego przebiegającego z podwyższonym poziomem testosteronu. Jeśli takie właśnie rozpoznanie postawiono u Pani przed wdrożeniem antykoncepcji hormonalnej, to ryzyko, że będzie Pani miała problemy z poczęciem, jest dość duże. Na szczęście istnieją metody, które zwiększają szansę kobiet z PCOS na macierzyństwo - przede wszystkim farmakologiczna stymulacja owulacji. Radziłabym jednak nie zwlekać z decyzją o staraniach o ciążę zbyt długo - im będzie Pani w tym momencie młodsza, tym większe będzie prawdopodobieństwo powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie!