Zaburzenia lękowe z nagłymi napadami lęku

Czy takie myśli mogą doprowadzić do realizacji i samobójstw? Boję się tych myśli.
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Myśli samobójcze są zawsze obciążone ryzykiem zrobienia sobie krzywdy. Pytanie jednak czy pragnie Pani siebie unicestwić, czy ma Pani natrętne myśli, które są wynikiem napięcia i tłumionej złości, poczucia winy, braku samoakceptacji itp.? Typowe dla nerwicy są lęki, które są wynikiem napięcia. Lęk przed zrobieniem sobie krzywdy może Pania do tego stopnia przerażać, że autentycznie zaczyna się Pani siebie bać. Siebie i tego, do czego jest Pani zdolna. Koncentrowanie się na tej myśli może wówczas potęgować nieprzyjemne doznania. Proszę podejść do tego rodzaju natręctw na zasadzie "pomyślę o tym później" i postarać się zająć czymś innym.

Gorąco Panią namawiam do jak najszybszej konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz do podjęcia psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie