Zaburzenia lękowe z napadami lęku- mimo leczenia nawrócą?

Witam, przez 15 miesięcy brałam lek przeciwlękowy i czułam się po niej normalnie jak przed chorobą. Od października chodziłam na terapię grupową, a od polowy listopada byłam bez leków, Niestety objawy zaczęły wracać i znowu musiałam zacząć go brać. Czy zażywając ten lek i czując się dobrze objawy mogą zacząć wracać w czasie stosowania leku?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
na Pani pytanie odpowiem w ten sposób: z pewnością objawy lękowe mogą nawracać częściej w przypadku braku leczenia (w Pani przypadku to przyjmowanie wspomnianego leku).

Objawy choroby mogą nawracać mimo przyjmowania leków, jednakże to, czy w ogóle kiedykolwiek jeszcze się pojawią zależy między innymi od ich nasilenia w okresie przedchorobowym, występowania dodatkowych czynników ryzyka, efektywności terapii. Leczenie daje tą przewagę, iż jeśli objawy w ogóle nawracają, to w znacznie mniejszym nasileniu. U części pacjentów nie pojawiają się już nigdy. Myślę, że skoro przez 15 miesięcy nie obserwowała Pani nawrotu, to jest to informacja, iż należy kontynuować leczenie, które było skuteczne. Ocenę ryzyka nawrotu może przeprowadzić jedynie lekarz prowadzący, który ma pełen obraz historii choroby.

Myślę, że mogłaby Pani przemyśleć uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia, na których miałaby okazję dzielić się i wymieniać doświadczeniami. Mogłoby pomóc to zarówno Pani, jak i innym ludziom borykającym się z podobnymi problemami.

Chciałbym jednak pogratulować Pani decyzji o wzięciu udziału w psychoterapii, motywacji i wytrwałości w leczeniu. Są to bardzo istotne czynniki w sposób radykalny poprawiający rokowanie.

Pozdrawiam serdecznie