Zaburzenia miesiączkowania po zastosowaniu diety

Mam 14 lat, pierwszy raz dostałam okresu 6 lipca 2011 roku. Następna miesiączka wystąpiła ponad miesiąc później, dokładnie 16 sierpnia. Nie miałam miesiączki we wrześniu i październiku, następnie pojawiała się 11 listopada, 11 grudnia, po czym w styczniu nie miałam okresu, pojawił się 17 lutego. Od tego czasu nie mam miesiączki, czyli od prawie 4 miesięcy. Dodam, że w lutym zaczęłam się odchudzać i w ciągu ostatnich 3 miesięcy straciłam 5 kg. Mój wzrost to 156cm a waga 43kg. Czy ze mną dzieje się coś niedobrego? Czy powinnam iść z tym do lekarza? Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Twój aktualny współczynnik BMI wynosi 17,7 kg/m2, co oznacza, że ważysz zbyt mało - norma to 19-25kg/m2. Zwykle w początkowym okresie miesiączkowania cykle mogą być nieregularne. Taki stan rzeczy może trwać około dwóch lat, natomiast 4-miesięczna przerwa w miesiączkowaniu jest niepokojąca. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest spadek masy ciała. Warto, żebyś zwróciła uwagę na swoją dietę oraz aktywność fizyczną i odpowiednio ją zmodyfikowała. Nie napisałaś jak w ostatnim czasie wyglądało Twoje odżywianie oraz aktywność fizyczna, więc nie mogę się dokładnie odnieść. Należy pamiętać, że masz dopiero 14 lat i organizm nadal się rozwija. Ograniczenie dopływu substancji budulcowych z pokarmu może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Proponuję zmodyfikować dietę, aby przytyć. Jeżeli we własnym zakresie nie uda się tego osiągnąć możesz skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie!