Zaburzenia miesiączkowania u jedenastolatki - czy są powody do obaw?

Moja 11 córka dostała 1 miesiączki i trwała 5 dni. Następna po 24 dniach trwała 7 dni. Martwi mnie fakt że pojawiła się kolejna po 11 dniach i ostatnia, gdzie odstęp pomiędzy krwawieniami wyniósł tylko 4 dni.
Dziecko jest tym przerażone i martwi się na równie ze mną. Nie wiem czy iść z nią do lekarza, u nas są tylko dla kobiet, a nie ma gin. dziecięcego.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzadko kiedy miesiączki są regularne w pierwszych latach od menarche (pierwszej miesiączki w życiu). Jeśli krwawienia, które Pani opisuje, nie są szczególnie intensywne, zagrażające anemią, to można się jeszcze nieco wstrzymać z wizytą u ginekologa, choć ta niczemu nie zaszkodzi, a może przyzwyczaić córkę do tego rodzaju badań, z czym później młode kobiety miewają problemy. Cykl z czasem powinien się ustabilizować, ale może to potrwać nawet do pięciu lat.

Pozdrawiam serdecznie!