Zaburzenia myślenia a schizofrenia paranoidalna

Ja z takim oto pytaniem ze niepokoi mnie to ze mam zaburzenia myslenia ,lekarz stwierdził u mnie schizofrenię paranoidalną .Często nie wiem co robić w pewnej sytuacji .Czy to oznacza ze jestem mało inteligentny.

Witam, zaburzenia poznawcze występują przy rozpoznaniu F20.0 (schizofrenii paranoidalnej). Ważne, aby zaczął Pan ćwiczyć funkcje poznawcze tj. m.in. myślenie, koncentrację uwagii, pamięć, a nawet przy wsparciu psychologicznym metapoznawcze.
Poziom inteligencji natomiast można zmierzyć wykonując test psychologiczny WAIS - R (PL). Jeżeli jest Pan zainteresowany diagnostyką poziomu inteligencji ogólnej to proszę udać się do psychologa.

Diagnoza schizofrenii nie łączy się z diagnozowaniem poziomu rozwoju intelektualnego. Jeżeli jest Pan ciekawy swojego IQ proponuję porozmawiać z psychiatrą o możliwości wykonania testu inteligencji Wechslera (WAIS), który wskaże Pana iloraz inteligencji. Pozdrawiam.