Zaburzenia nastroju i lęki po rozpoczęciu studiów

Dzień dobry Jestem studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na 1 roku .Odkąd studiuje często płacze ,często mysle ze sobie nie poradze .Zapisałam sie do psychologa ale co moge jeszcze zrobic zeby sobie pomoc.Mam mysli samobojcze boje sie ze jak nie zdam to nie wiem.Ciągle myśle o nauce ,nie sypiam za dobrze w nocy ,zaczełam unikac kontkatow towarzyskich ,nie potrafie sie cieszyc z zycia.

Witam
Przede wszystkim powinna Pani uwierzyć w siebie. Przecież nie przez przypadek znalazła się Pani na UJ-cie.
Musiała Pani sobie dobrze poradzić z poprzednimi egzaminami.
Oczywiście studia to nie szkoła średnia. Stopniowo wdroży się Pani i z pewnością poradzi ze wszystkim.
Zdecydowała się Pani na studia, żeby uczynić swoje žycie wartościowszym, ciekawszym. Studia to miała być dla Pani perspektywa na lepszą przyszłość, a nie droga do samobójstwa.
Niepowodzenie na egzaminie to nie koniec świata. Zdarza się najlepszym. Od porażki należy się odbić. Na porażkach należy się uczyć.
Proszę porozmawiać z psychologiem i głowa do góry. Da Pani radę.
Życzę powodzenia, JPluta

Witam serdecznie,

Pierwszy krok do pomocy sobie już Pani uczyniła - udała się Pani do specjalisty, który udzieli wsparcia oraz we współpracy z Panią, pomoże przejść przez kryzys w którym obecnie się Pani znalazła. W swojej pracy wielokrotnie spotykam się z kryzysami u bardzo młodych ludzi, którzy tak naprawdę są na początku swojej drogi życiowej. Czasem jest to wynik niewiary we własne możliwości, czasem nagromadzenie nowych wyzwań powoduje, że czujemy się zbyt obciążeni. Polecam utrzymywać kontakt z psychologiem, dzielić się z nim przeżyciami oraz poszukiwać ich źródła a przede wszystkim metod radzenia sobie ze stresem, metod wzmocnienia własnej samooceny. Wszystkiego dobrego!

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek