Zaburzenia psychiczne i omamy słuchowe

Witam.Moja żona 33 lata od roku ma zabuzenia psychiczne,tzn.omamy sluchowe, wzrokowe, wechowe i urojenia odnoszace, paranoiczne, odslaniajace ,słyszy glosy i nie zdaje sobie sprawy z nieadekwatnosci swoich doznan, głęboko wierzy w realność własnych spostrzezen. W/g niej logicznie wywodzi o swojej racji. To tylko czesc z objawow mani która wydaje mi się ze ma po zazywaniu substancji psychoaktywnych tzw dopalaczy.Nie chce iść do lekarza, nie wiem czy moge wezwac pogotowie by jej pomoc?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje namówić żonę na wizytę lekarska. Pogotowie będzie mogło pomoc ale za zgodą pacjentki lub jeśli jest niebezpieczna.

Aleksander Ropielewski

Jak najbardziej może Pan wezwać pogotowie, które w sytuacji, gdy zachowanie żony zagraża bezpieczeństwu innych przetransportuje żonę na oddział psychiatryczny. Tylko w takim wypadku możliwa jest hospitalizacja bez zgody pacjenta na leczenie. W innym przypadku, aby zmusić żonę do leczenia potrzebne jest jej ubezwłasnowolnienie.

 Lek. Aleksandra Witkowska

Pogotowie powinno się wzywać w sytuacji, kiedy zachodzi niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Sytuacja, którą Pan opisuje nie wskazuje na potrzebę interwencji karetki pogotowia ratunkowego.
Powinien Pan namówić żonę i zaprowadzić ją do lekarza psychiatry, to jedyne sensowne rozwiązanie w takiej sytuacji.

Witam,
nie mozna postawić diagnozy przez internet i trzeba wybrać się do specjalisty,jednak opisywane objawy wskazują na zaburzeia psychotyczne. Pierwszą drogą jest kontakt z psychiatrą, jeśli jednak zona odmówi wezwanie pogotowia. Według mnie stan żony może zagrażać jej życiu i zdrowiu. Jeśli słyszy głosy i nie oddziela rzeczywistości od fikcji to nie można przewidzieć co te głosy jej podpowiedzą.