Zaburzenia rozwojowe dziecka w wieku 5 lat

U mojego syna stwierdzono opóźnienie rozwoju psychomotor.Ma 5 lat a poziom intelektualny oceniono na 3 lata.Dziecko nie zada pytania,nie opowie nic,a mówi dużo bez ładu i składu,chaos w głowie.Robiłam mu eeg,rez.mgn.i wiele badań,wszystko ok,psyciatra i psycholog odrzucają autyzm.Czy może być jakaś zmiana,której rez.mgn.nie wykazał,dziecko urodzone w 40 tyg. i 10 pnk Apgar.martwie sie o ten rozwój,bo niedługo szkoła,a mam wrażenie jakby się zatrzymał rozwojowo.Prosze o radę.Beata Izdebnik.

tak .Niestety trzeba znać całość obrazu i zbadać pacjenta.
Jest wiele możliwych różnych przyczyn upośledzenia umysłowego w tym ch.metaboliczne,ch.genetyczne,ch.mitochondrialne,ch.zwyrodnieniowe mózgu etc
Prawidłowy wynik NMR głowy nie wyklucza możliwości iż dziecko ma jedną z nich.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Proszę umówić się na wizytę w Poradni Szkolno-Pedagogicznej, gdzie zrobią synowi szereg testów i na pewno odpowiednio pokierują terapią dziecka. Dodatkowo, gdyby okazało się, że syn wymaga odroczenia tylko Poradnie Szkolno-Pedagogiczne posiadają takie kompetencje. Do siódmego roku życia dziecko może mieć WWR, czyli wczesne wspomaganie rozwoju w ramach, którego dziecku przysługują zajęcia logopedyczne, psychologiczne i SI ( integracja sensomotoryczna).
Pozdrawiam
Aleksandra Karlik

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Teraz jest moment by rozpocząć terapię w tych obszarach, w których widać obniżony poziom. Tylko w taki sposób można próbować stymulować rozwój i zmniejszyć deficyty. Proszę pomysleć o terapii rozwojowej. W poradni psychologiczno pedagogicznej zapewne sformułowali zalecenia więc trzeba wg nich postępować i po jakimś czasie ponownie zbadać dziecko na ile nastąpiła poprawa funkcjonowania.
Pozdrawiam AM