Zaburzenia snu i krzyki nocne u 4-letniej córki

Dzień dobry, Moja córka ma 4 lata i strasznie krzyczy w Nocy. Kilka razy podczas snu muszę do niej wstawać. Czy to normalne zachowanie u dziecka? Można jej jakoś pomóc? Boję się że pewnego dnia ktoś z sąsiadów to zgłosi do jakiegoś urzędu. Mieszkamy w Niemczech, tutaj wszystko jest możliwe. Dodam że potrafi krzyczeć na prawdę głośno. Pozdrawiam Serdecznie

Witam, trochę za mało informacji Pani podała odnoście tych krzyków. Zastanawiam mnie czy te krzyki związane są z koszmarami sennymi dziecka. Sporadyczne koszmary senne, a w związku z tym krzyki uznaje się za rozwojowe, natomiast długotrwałe należy skonsultować z psychologiem dziecięcym. Dzieci są istotami bardzo wrażliwymi emocjonalnie, nie umiejąc swoich trudności wyrazić słowami pokazują je poprzez swoje zachowanie. Zalecałabym niezwłoczną wizytę u specjalisty.

Zachowanie córki może być reakcją na sny, a sny mogą pojawiać się zarówno jako naturalny etap rozwojowy, ale mogą też być reakcją na jakieś przeżycia. Proszę dokładnie przeanalizować czy w Waszym życiu nie zaszły jakieś istotne dla dziecka zmiany (które wcale nie muszą być istotne dla rodziców) np.: zmiana osób sprawujących opiekę, nowe miejsca, nowe bajki, zmiany w przedszkolu, może macie Państwo jakieś problemy rodzinne, zawodowe, finansowe, może ktoś choruje, być może czegoś się przestraszyła, być może ostatnio czegoś się boi (różne lęki pojawiają się u dzieci w tym wieku i są naturalne) itd. Nie wiem jak córka reaguje na Pani przyjście w nocy - czy się uspokaja czy nadal krzyczy. Jeżeli ma trudności z uspokojeniem się proszę próbować różnych sposobów i sprawdzić, który będzie skuteczny dla Pani córeczki np.: 1) położyć się koło niej, przytulić i wyciszyć 2) rozbudzić dziecko, włączyć światło, nawiązać kontakt wzrokowy i słowny a wszystko po to, aby przerwać zły sen lub nastrój, spytać co się stało/śniło, wyjaśnić, że to tylko sen 3) jeżeli się czegoś boi - zostawiać w pokoju małe światełko, dać misia itp. Być może budzenie się w nocy minie za parę tygodni/miesięcy samo. Jeżeli jest to jednak reakcja na jakieś problemy życiowe, lęki - pewnie nie obejdzie się bez zajęcia się tymi trudnościami. Pozdrawiam.